Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Formülü

Erkek Kadın
Yaşam için gerekli yağ oranı %2-5 %10-13
Sporcu %6-13 %14-20
Fit %4-17 %21-24
Ortalama %18-24 %25-31
Çok Yağlı Ve Obez %25+ %32+

Test materyallerimiz doğrultusunda kişinin dumurumuna göre detaylı postür analizi ve vücut yağ, protein, kas, mineral oranları ölçümleriyle kişinin fonksiyonel egzersiz planlamasını kişiye özel dizayn ediyoruz.

Hizmetlerimiz

Kalori Nedir? Günlük Kalori İhtiyacı Ne demek?

Kalori, insan organizmasının, yani bedenimizin, hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gerekli enerji kaynağına, kalori denir. Ayrıca besin kaynaklarının enerji miktarını tanımlamaya yarar. Her besin içerisinde gerekli besin kaynakları yani kalori vardır. Kilo almak için ya da kilo vermek için, günlük almanız gereken kalori ihtiyacını hesaplamak, ideal kilo hedeflemesi için oldukça önemlidir.

Böylelikle bedenimizin enerji tüketimini hesaplayarak, kilo değişim hedeflerini belirlememize, beslenme ve antrenman programlarımızı sağlıklı bir şekilde oluşturmamıza olanak sağlar.

Beselenme programınızı oluşturmak için gerekli kalori ihtiyacını hesaplayarak başlayabilirsiniz. Bu sayede ne kadar kalori ihtiyacımız olduğunu belirler ve en doğru şekilde beslenme planımızı oluşturabiliriz. Bu bize beslenme alışkanlıklarımızı değiştirirken kendimizi disipline etmek için etkili bir yol olduğunu gösterir.

Transform Gym Tr

Kilo Vermek İçin, Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama.

İdeal kilo değişim hedefiniz, eğer hızlı bir şekilde sağlıklı kilo vermekse, bilmeniz gereken mantık çok basit. Eğer kilo vermek ve yağ yakmak istiyorsanız kalori açığı yaratmanız gerekmektedir. Eğer yaktığınız kaloriden daha az kalori alırsanız yağ yakar ve etkili bir şekilde kilo verirsiniz.

Kalori açığı oluşturmak ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmek ve yağ yakmak ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Definasyon Dönemi“yazımıza bakabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

İdeal kilo değişim hedefiniz, eğer hızlı bir şekilde sağlıklı kilo almak, hacim kazanmak ise, kalori fazlası oluşturmalısınız. Yaktığınız kaloriden daha fazla kalori alırsanız, bu almış olduğunuz fazla enerji daha sonra kullanılmak üzere depo edilir. Kilo alıp, kas geliştirmek için İyi Planlanmış Anrenman ve Beslenme programlarınızla birlikte etkili bir sonuç elde ederseniz.

Kilo almak ve hacim kazanmak için  kalori fazlası yaratmak ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmek  ve kas gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Bulk Dönemi ” yazısına bakabilirsiniz.

 Makro besin kaynakları

Günlük almanız gereken kalori ihtiyacınızı hesaplamasını belirlediyeseniz, artık makro besinlerin kaynaklarını da öğrenmeliyiz. Nedir, bu kaloriyi oluşturan, makro besin kaynakları. Makro besin kaynakları protein, karbonhitrat ve yağlar.

Makro Besin Kaynaklarının, Kalori Değerleri;

  • 1 gram protein : 4 Kalori
  • 1 gram karbonhidrat: 4 kalori
  • 1 gram yağ: 9 kalori

Besinlerin İçerisinde Makro Besin Kaynakları Vardır. Örnek olarak 100 gram bulgurda:

  • 91 gram, Karbonhidrat
  • 9 gram, Protein
  • 1 gram, Yağ
  • 409 Kalori yapar.

Böylelikle besinleri porsiyonlarına ayırır, ihtiyacımız olan makro besinlere göre düzenleyerek beslenme programınızı oluşturabiliriz. İdeal kilo değişim hedeflemesini planlayarak istediğiniz sonuca kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Günlük ihtiyacınız olan besin kaynaklarını hesaplayınız ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştiriniz. Başladığınızda, sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Kalori Ve Spor Modellemesi.

Kalori yakmak için hangi sporları yapmalıyım? Ne kadar kalori yakmam gerekiyor? Hızlı killo vermek için, kalori açığı yaratmanız gerekiyor.

Aldığınız kaloriden daha çok kalori yakarsanız kilo verirsiniz. Koşu bantları, bisiklet eliptik gibi yüksek tempolu aerobik antrenman modellemesi olan kardiyo antrenmanları oldukça etkilidir.

Ayrıca motivasyonu yüksek salon içi interval antrenman modellemesi olan Zumba, Muay Thai, Body pump, Tabata gibi antrenman programlarına dahil olarak, metabolizmamızın hızlı çalışmasını sağlayabilir ve vücumuzda depolanan enerji rezervlerinin boşalarak, yağ hücrelerini yakar ve böylelikle kalori açığı yaratarak etkili bir şekilde kilo veririz.

Ayrıca fitness ağırlık antrenmanları, kas gruplarını etkili bir şekilde sitrese ve baskı altına almamız için olanak sağlar. Böylelikle, kasların ihtiyaç duyduğu, kalori açığından dolayı tükenen glikojen depolarının tekrar dolması için, yağ yakımı gerçekleşecektir.

-29%
Orijinal fiyat: 4,500.00 ₺.Şu andaki fiyat: 3,200.00 ₺.
-20%
Orijinal fiyat: 5,000.00 ₺.Şu andaki fiyat: 4,000.00 ₺.
-27%
Orijinal fiyat: 2,200.00 ₺.Şu andaki fiyat: 1,600.00 ₺.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerden birine tıklayın.

× Canlı Destek