MuayThai’ nin Tarihçesi

Muay Thai Tarihçesi, yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır, bir savaş sanatı ve yaşam biçimi olarak öğretilen Muay Thai ilk yarışmalar Siam Kralı Parchao Sua 1697 ile 1709 yıllarında ülke genelinde yarışmalar yapılmaya başladı. 1930 yılında ilk defa 20 ülke bir araya gelerek eldiven takıldı ve kurallar kaideler resmen ilan edildi. Muay Thai 1930 yılından sonra üç bölüme ayrılmıştır. Silahlı savunma sanatı (muay boran), yarışma ring sporu ve danslı aerobik fitnes (muay aerobik) gibi…muay thai, günümüzde dünyada popüler olarak en yaygın olan ring sporlarının başında gelmektedir.

 

Türkiye’de Muay Thai Tarihçesi 

Türkiye’de, ilk çalışmaları;1999’da hasan yıldız, IAMTF (uluslararası amatör Muay Thai federasyonu) ve Tayland büyük elçiliği ile birlikte görüşmelerde bulunularak dış işleri bakanlığı işbirliği ile ülkemizde yasallaşması için girişimler başlatıldı. Bu süre içinde 1999’da İngiltere’nin Manchester kentinde yapılan Avrupa Muay Thai temsilciler toplantısına hasan yıldız katılarak Türkiye temsilciliği görevine atandı. Ayrıca uluslararası alanda yapılan Muay Thai antrenör ve hakem seminerlerine katıldı. 2001 yılında yine İngiltere’de yapılan antrenörlük kursuna katılarak Türkiye’nin ilk Muay Thai spor dalı Antrenörü oldu ve Türkiye’de spor dalının resmileşmesi için bir ekip kuruldu.

2002 yılında IAMTF temsilcisi hasan yıldız ile Tayland büyükelçiliği, Ankara’da ilk amatör gösteri müsabakaları organize edildi. Aynı yıl içerisinde Mersin’de bulunan Muay Thai spor kulüpleri federasyonunca, gençlik ve spor genel Müdürlüğüspor kuruluşları daire başkanlığından uluslararası şartları taşıdığından çalışma izni alarak, ilk Türkiye iller arası gösteri müsabakaları organize edildi. Federasyonun kurulması için hasan yıldız, emekli jandarma albay yaşar ecel ile dosya hazırlanarak gençlik ve spor genel müdürlüğüne teslim edildi.

Muay Thai Eğitim Programları ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için “Muay Thai Eğitim Programları Nasıl Yapılır” Yazımıza Geçebilirsiniz.

 

Kaynak: http://www.muaythai.gov.tr/Standard/3/Muaythai-Tarihcesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerden birine tıklayın.

× Canlı Destek