Reformer Pilates Faydaları Nelerdir ?

Reformer Pilates Faydaları Nelerdir ?

Reformer Pilates Faydaları Nelerdir ?

Geçtiğimiz 5 Yıl İçinde, Pilatesin Faydaları Ve Vücuda Sağladığı Uzun Vadeli Kazanımlar Hakkında Hemen Hepimiz Bilgi Sahibiyiz. Neredeyse Her Semte Açılan Pilates Stüdyoları Ve Ardı Sıra Piyasaya Sürülen Eğitim DVD’leri Sayesinde Pilates Yapmak Artık Çok Kolay. Mat Üzerinde, Top Ve Direnç Bandı Gibi Çeşitli Yardımcı Aletler Kullanılarak Uygulanan Pilatesi Hepimiz Biliyoruz. Transform Gym Spor SALONU Ve Fitness Merkezi Olarak Bu Yazımızda, Reformer Pilatesin İlkelerini Ve Reformer Pilatesin Faydalarını Ele Alıyoruz.

Reformer Pilates Nedir ? Nasıl Ortaya Çıktı?

Reformer Pilates, Özel Tasarlanmış Bir Alet Yardımıyla Vücudunuzun Belli Ağırlıklarda Dirençlere Maruz Bırakılarak Çalışmasını Sağlayan Bir Egzersiz Şekli. I. Dünya Savaşı Sırasında Alman Hekim Joseph Pilates Tarafından, Bir Rehabilitasyon Yöntemi Olarak Geliştirilen Reformer Pilatesin 6 Temel Presibi Bulunuyor:

Konsantrasyon

Kontrol

Stabilizasyon

Akıcılık

Doğruluk

Nefes

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Reformer Pilatesin Hem Sağlık Hem De Form Tutma Konusunda Kanıtlanan Pek Çok Faydası Bulunuyor. Az Önce De Belirttiğimiz Gibi, Esasen Bir Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Yöntemi Olarak Ortaya Atılan Bu Egzersiz Öncelikle Omurga Ve İskelet Sağlığı İçin Son Derece Faydalı.

Omurgayı Hizalar Ve Postürü Düzeltir

Reformer Pilatesin En Hızlı Etki Gösterdiği Konulardan Biri De Duruş Bozuklukları Ve Omurga Eğrilikleri. Çünkü Reformer Pilates Aleti Üzerinde Yapılan Hareketlerin Tümü, Stabilizasyon Ve Güç Gerektirdiği İçin, Reformer Pilates Antrenmanlarına Düzenli Olarak Devam Edenlerin Omurgaları Zaman İçinde Hizalanıp Dikleşiyor. Skolyoz Gibi Kronik Hastalıkların Tedavisinde De Oldukça Etkin Olan Reformer Pilates, Bu Yönüyle Yaşam Kalitesini Ciddi Oranda Yükseltiyor.

Esnekliği Artırır

Dirençli Yaylar Kullanılarak Tasarlanan Reformer Pilates Aleti İle Yapılan Egzerizlerin Önemli Faydalarından Biri De Esnekliği Artırmasıdır. Esnekliğin Artması Demek, Kaslarda Bulunan Bağ Dokuların Güçlenmesi Ve Yırtık / Zedelenmelere Karşı Daha Dirençli Olması Demektir. Vücutta Mevcut Olan Spor Sakatlanmalarının Rehabilitasyonu İçin De Kullanılan Bu Yöntem, Bugün Pek Çok Profesyonel Spor Kulübünün Tesislerinde Uzmanlar Eşliğinde Uygulanır.

Sırt Ve Bel Ağrılarını Azaltır

Reformer Pilatesin Faydaları Arasında Bir Fayda Var Ki, Bu Fayda Özellikle Masa Başı Çalışanları Çok Yakından İlgilendiriyor. Özellikle Vücudun En Önemli Güç Ve Ağırlık Merkezi Olan Core Bölgesini Güçlendirmesi İle Reformer Pilates, Kronikleşmiş Sırt Ve Bel Ağrılarını Alt Etmenin En İyi Yoludur.

Nefesi Düzenler

Kaliteli Bir Hayat Sürmenin İlk Kuralı Düzgün Ve Doğru Şekilde Nefes Almaktır. Reformer Pilates Egzersizleri Boyunca, Yapılan Her Hareketin Her Tekrarında Derin, Yavaş Ve Ritmik Nefesler Almak Gerekir. Üst Solunum Yolları Yerine Diyaframdan Alınan Bu Düzenli Nefesler, Zamanla Sistematikleşir Ve Kişinin Nefes Alış Verişi Düzenlenir. Doğru Nefes Almayı Öğrenen Kişinin Kanındaki Oksijen Miktarı Artacağından Yaşam Kalitesi De Doğrudan Artar.

Kasları Şekillendirir

Temel Prensibi Dirence Karşı İtme Ve Çekme Hareketleri Yapmak Olan Reformer Pilates, Düzenli Olarak Uygulandığında Kasların Uzamasını Ve Biçimlenmesini Sağlar. Aynı Antreman Seansı İçinde, Tüm Vücudun Eşit Oranda Çalıştırıldığı Reformer Pilatesin En Güzel Yanı, Vücudunuzdaki Farkı 10- 15 Seans İçinde Görebilecek Olmanız.

Kaç Tip Reformer Pilates Egzersizi Vardır?

Her Ne Kadar İlk Yıllarda Tamamen Rehabilitasyon Amaçlı Uygulansa Da, Reformer Pilates Bugün Formda Bir Vücuda Sahip Olmanın En Popüler Yollarından. Hal Böyle Olunca, Talebe Ve Farklı İhtiyaçlara Göre Şekillenen Reformer Pilates Aletleri De, Spor Severlere Hoş Bir Antrenman Çeşitliliği Sunuyor.

Pilates Stüdyolarında En Sık Rastlayabileceğiniz Allegro Tipi Reformer Pilates Aletleri, En Temel Reformer Pilates Aletidir. 1500’den Fazla Hareket Kombinasyonunu Uygulama İmkanı Veren Bu Aletler, Yardımcı Ekipmanlar Daha Da Kullanışlı Hale Getirilebilir. Bu Ekipmanlardan “Cadillac” (Reformer Pilates Aletini Çevreleyen Çelik Bir Bar) İle Reformer Pilates Rutinine Biraz Akrobasi Katmak Mümkün. Yine Reformer Pilates Antrenmanlarına Çeşitlilik Katmak İsteyenler, Chair Ve Barrel İsimli Ekipmanları Kullanarak Dikey Konumda Yapılan Varyasyonlar Da Uygulayabilirler.

DİĞER BLOGLAR