Karbonhitratlar, Transform Gym

Karbonhitratlar, Transform Gym

Karbonhitratlar, Transform Gym

Karbonhitratlar;

·     Enenrji Ve Kalori Kaynağıdır.

·     Dengeli Sağlıklı Kilo Alımı Sağlar

·     Kas Gelişimi Ve Büyümüseni Sağlar

·     Hızlı Kilo Almanın En Sağlıklı Ve Dengeli Yoludur.

Vücudun Harcadığı Enerjinin Büyük Bir Bölümünü Sağlar. Tüm Dokular Enerji Gereksinimleri İçin Karbonhidrat Kullanır. Beyin Dokusu Enerji İçin Sadece Karbonhidrat Kullanır. Ağır Fiziksel Hareketler İçin Karbonhidratların Daha Elverişli Enerji Kaynakları Olduğu Bilinmektedir. Su Ve Minerallerin Vücutta Tutulmasını Sağlarlar.Proteinin Enerji İçin Kullanılmasını Önleyerek Kas Kaybını Azaltırlar. Lifler De Karbonhidratın Bir Çeşididir Ve Bağırsakların Hareketini Arttırarak Kabızlığı Engellerler.

Kimler Kullanmalıdır? Kimler Kullanabilir?

Bütün Bireylerin Karbonhidrata İhtiyacı Vardır Ancak Spor Yapan Bireylerde Karbonhidratın Önemi Artar. Özellikle Kas Dokularının Glikojenle Dolduğu Antrenman Sonrası Dönemde, Emilim Hızı Ve Pratikliği Açısından Karbonhidrat Takviyesi kullanarak Bir Sonraki Antrenmana Daha Dolu Glikojen Deposuyla Başlamış Olacaksınız. Glikojen , Karbonhidratların Kaslardaki Ve Karaciğerdeki Depo Haline Verilen Addır.

Neden Kullanılmalı , Faydaları Nelerdir?

Kas Dokusunun İlk Ve Temel Enerji Kaynağı Kaslarda Depolanan Glikojendir. Fakat Vücudun Depolayabileceği Glikojen Miktarı Çok Yüksek Değildir, Bu Sebeple De Sık Sık Karbonhidrat Tüketmek Gerekir. Glikojen Rezervi , Yemek Yemeden Dinlenme Halinde Olan Bir Kişinin Enerji Gereksinimini  Yaklaşık Olarak 24 – 36 Saat Boyunca Karşılayabilir. Koşu Veya Maraton Gibi Ağır Egzersiz Durumlarında İse Ancak 2-3 Saat Yeterli Gelir. Yeterli Karbonhidrat Deposu Olmaması Durumundaysa Vücut Enerji İçin Kaslardan Kullanmaya Başlar.

Karbonhidratın Emilim Hızı Da Çok Önemlidir. Karbonhidrata Acil İhtiyacımız Olduğu Dönemlerde Basit Karbonhidrat Kaynaklarını Diğer Dönemlerdeyse Daha Zor Sindirilen Kompleks Karbonhidrat Kaynaklarını Tercih Etmeliyiz.

Ne Kadar Kullanmalıyım?

Sporcularda Karbonhidratın Günlük Gereksinimi % 60-65’e, Çok Yoğun Antrenmanlarda Ve Dayanıklılık Sporcularında İse %70’e Kadar Çıkmaktadır.Sporcuların Karbonhidrat Gereksinimleri Vücut Ağırlığına Göre De Hesaplanır, Egzersiz Şiddeti Ve Süresine Göre Günlük Kilo Başına 5-10 Gram Karbonhidrat Alımı Önerilmektedir. Gün İçerisinde Besinlerle Alınan Karbonhidrat Miktarı Hesaplanmalı Ve Buna Ek Olarak Takviyelerle Ek Yapılmalıdır.

Ne Zaman Kullanmalıyım?

Egzersiz Süresince Ya Da Öncesinde Karbonhidrat Tüketimi Performansa Olumlu Katkı Sağlar.Ayrıca Egzersiz Sonrasında Da Vücut Glikojen Depolarının Yeniden Doldurulmasında Karbonhidratlardan Yararlanılır. Bu Nedenle Sporculara, Egzersiz Öncesi, Sırası Ve Sonrasında Karbonhidrat Almaları Önerilir.

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Karbonhidratlar, Vücudumuzun İhtiyaç Duyduğu Enerjiyi Sağlayıp Beyin Ve Merkezi Sinir Sistemini İşlevlerini Yerine Getirmesine Yardımcı Olur.

Karbonhidratlar, Vücudumuzun İhtiyaç Duyduğu Enerjiyi Sağlayıp Beyin Ve Merkezi Sinir Sistemini İşlevlerini Yerine Getirmesine Yardımcı Olur. Karbonhidratlar “İyi” Ve “Kötü” Olarak İki Ana Kategoriye Ayrılabilir.

İyi Karbonhidratlar Birden Fazla Doğal Şeker Türü İçerir Ve Yavaşça Sindirilir.

Kötü Karbonhidratlar İse “Basit” Karbonhidratlar Olarak Da Bilinmektedirler Ve İçlerindeki Şeker, Kana Çabuk Karışarak Kan Şekeri Düzeyini Birden Yükseltir.

Meyve, Sebze, Bakliyat Ve Tam Tahıllı Gıdalarda Bulunan Kompleks Karbonhidratlar İse Besin Lifi Yönünden Zengindirler. Bunlar Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin Gereklidir. Uzmanlara Göre Günlük Aldığınız Kalorinin %45-65’i Rafine Olmayan, İşlenmemiş Karbonhidratlardan Gelmelidir.

İçeriğinde 'İyi' Derecede Karbonhidrat İçeren Yiyecekler (Besinler) İse Şöyle:

·         Fasulye

·         Soya Fasulyesi

·         Mercimek

·         Bezelye

·         Patates

·         Elma

·         Kayısı

·         Böğürtlen

·         Portakal

·         Muz

·         Üzüm

·         Greyfurt

·         Mısır

·         Soğan

·         Esmer Pirinç

·         Tam Tahıllı Ekmek

·         Kepek Ekmeği

Bu Gıdalar, Karbonhidratlı Yiyeceklerdir Ve Vücudun İhtiyacı Olanı Karbonhidratı Karşılamaya Katkı Sağlarlar.

DİĞER BLOGLAR