Glutamin Kullanım Zamanı Nedir ?

Glutamin Kullanım Zamanı Nedir ?

Glutamin Kullanım Zamanı Nedir ?

Esansiyel Olmayan Bir Amino Asit Olan Glutamin, Vücut Geliştirme Dünyasında En İyi Supplementlerden Biri Olarak Bilinmektedir.

Glutamin, Vücut Geliştirme Dünyasında En İyi Supplementlerden Biri Olarak Bilinmektedir. Vücut Tarafından Üretilebilen Glutamin, Antrenman Ve Performans Neticesinde Çok Hızlı Tüketildiği İçin, Spor Yapanlar Tarafından Takviye Olarak Da Alınması Önerilen Bir Amino Asittir. Vücuttaki Glutaminin %60’ı İskelet Kaslarında, Geri Kalanı İse Akciğer, Karaciğer Ve Midede Bulunur. Glutaminin Kendine Has Bir Molekül Yapısı Bulunmaktadır; Her İki Ucunda Nitrojen Zincirleri Bulunur. Bu Da Glutamini Kas Hücrelerine Nitrojen Taşıyan Bir Numaralı Aracı Yapar.

Büyüme Hormonu Sağlar 

Kas Gelişimine %80 Katkısı Vardır.

Glutamin Kullanım Zamanı

Vücudun Glutamin Seviyesi Azaldığında Glutamin Desteği Kullanmanız Gereklidir. Glutamin Seviyesinin En Az Olduğu Zaman Da Yoğun Egzersiz Sonrasıdır. Antrenmandan Sonra 30 Dakika İçerisinde Glutamin Desteği Alınmalıdır. Bu Kasların İyileşme Sürecini Hızlandıracaktır. Çoğu Sporcu Glutamin Desteklerini Antrenman Sonrası İçtikleri Proteinshake’e Eklemektedir. Glutaminin Belirgin Bir Tadı Yoktur.

Glutamin Yatmadan Önce De Kullanılabilir. Araştırmalar, Yatmadan Önce Alınan 5 Gr. Glutaminin Büyüme Hormonu Seviyesini Yükselttiğini Söylemektedir. Sabah Uyanır Uyanmaz Glutamin Almak Da İyi Bir Seçenektir. 6-8 Saat Boyunca “Aç” Kalan Kaslarınızın Gıdaya İhtiyacı Vardır.

Son Yıllarda Glutaminin Protein Sentezleme (Kas Geliştirme), Anti-Katabolik Özellikler Gösterme (Kas Erimesini Önleme) Ve Büyüme Hormununda Artış Sağlama Gibi Özelliklere Sahip Olduğu Keşfedilmiştir. Bu Yetenekleri Sayesinde Glutamin, Kas Hücrelerinin İyileşmesinde Önemli Bir Role Sahiptir. Normal Şartlarda Vücudumuz Yeteri Kadar Glutamin Üretebilir; Ancak Grip, Cilt Yanıkları, Ameliyat Gibi Bazı Durumlarda Vücudumuzdaki Glutamin Stokları Hızlıca Tükenebilir. Glutaminin Hızla Tükenmesine Yol Açan Durumlardan Biri De Yoğun Egzersizlerdir.

Glutamin Yararları

Hastalık Ya Da Yoğun Fiziksel Egzersizler Sırasında Vücudun Glutamine Olan İhtiyacı Artar. Bağışıklık Sistemindeki Hücreler Enerji Kaynağı Olarak İlk Önce Glutamini Kullanır. Bu Yüzden Hastalık Ya Da Yoğun Egzersiz Sonrasında Vücudunuz İyileşme Sürecine Geçtiği, Bağışıklık Sistemi İlk Önce Var Olan Glutaminleri Kullanır. Hastalığa Meyilli Ya Da İyileşmekte Olan Bir Hastalığı Olan Kişilerin Bağışıklık Sistemlerini Güçlendirmeleri İçin, Düzenli Glutamin Desteği Almaları Gerekebilir.

Glutamin Aynı Zamanda Nitrojen Ve Kas Proteinlerinin Kaybını Önler. Antrenmanın İlk Dakikalarında Kaslarınız Glutamin Salgılamaya Başlar. Eğer Glutamin Seviyeniz Yeterli Değilse, Kaslarınız Katabolik Duruma Geçer Ve Ekstrem Durumlarda Kaslar Erimeye Başlar. Glutamin Ayrıca Yoğun Egzersiz Sırasında Tüm Vücuda Nitrojen Taşıyarak, Pozitif Bir Nitrojen Dengesi Kurulmasını Sağlar. Bu Yüzden Kas Geliştirmek İsteyen Kişilerin Glutamin Seviyelerini Yüksek Tutması Gerekmektedir.

Vücudun Glutamin İhtiyacı

Glutamin, Vücuttaki Amonyağı Ve Nitrojeni Kan Dolaşımıyla Tüm Vücuda Taşımak İçin Gereklidir. Bundan Dolayı Vücut Her Zaman Kandaki Glutamin Seviyenini Yüksek Tutmaya Çalışır. Bağışıklık Ve Sindirim Sisteminin De Glutamine İhtiyacı Vardır. Protein Ağırlıklı Beslenen Bir Vücut Geliştiricinin Sindirim Sistemi, Yeterli Glutamin Alabilmek İçin Her Zaman Mücadele Eder.

Kaslarımız Vücudumuzdaki En Büyük Glutamin Kaynağıdır. Tüm Glutaminin %60’ı Kaslarda Depolanır. Egzersiz Sırasında Vücudun, Var Olan Glutamin Miktarından Daha Fazla Glutamine İhtiyacı Vardır. Eğer Vücut İhtiyacı Olana Glutamini Kan Dolaşımında Bulamazsa, Glutaminin Kaynağına, Kaslara Yönelir. Vücut, Kaslardaki Glutamini Parçalayarak Kan Dolaşımına Gönderir. İşte Bu Durumda Glutamin Desteği Kullanmaya İhtiyacınız Vardır.

Özellikle Yoğun Bir Antrenmanın Hemen Ardından Glutamin Desteği Alarak, Boşalan Glutamin Stoklarınızı Yarı Yarıya Doldurabilirsiniz. Glutamin, Antrenman Sırasında Bozulan Kas Dokusuna Protein Taşınmasına Yardımcı Olur Ve Böylece Kas Gelişmesi İçin Gerekli Olan Protein Sentezi Başlar. Eğer Antrenmandan Sonra Vücudun Kendi Glutaminini Üretmesini Beklerseniz, Glutamin Seviyesinin Eski Haline Gelmesi İçin Saatler Hatta Günler Geçmesi Gerekebilir.

Glutaminin Vücut Geliştiriciler İçin Faydaları

1. Protein Üretimi İçin Nitrojen Desteği Sağlayarak Kaslarda Protein Sentezlenmesi Başlatır.

2. Kasların İyileşme Süresini Kısaltır.

3. Büyüme Hormonu Salgılanmasını Arttırır.

4. Egzersiz Sırasındaki Kas Katabolizmasını Azaltır.

5. Glikojen Eksikliğinde, Glikojen Takviyesi Yaparak Dayanıklılığı Arttırır.

6. Yoğun Ve Uzun Süreli Antrenmanlara Karşı Koruma Sağlar.

Bu Faydaları Sağlamak İçin, Vücudun Ürettiği Glutamin Miktarından Daha Fazla Glutamin Desteği Kullanmak Gerekir. İhtiyacınız Olan Glutamin Miktarı Yaptığınız Egzersizlerin Yoğunluğuna Göre Değişmektedir.

DİĞER BLOGLAR