Fitness'ın Faydaları Nelerdir ve Neden Fitness Salonuna Gitmeliyim ?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Fitness'ın Faydaları Nelerdir ve Neden Fitness Salonuna Gitmeliyim ?
Fitness'ın Faydaları Nelerdir ve Neden Fitness Salonuna Gitmeliyim ?

Fitness'ın Faydaları Nelerdir ve Neden Fitness Salonuna Gitmeliyim ?

Fitnessın Hayatımıza Kattıkları En Sevdiğim Konulardan Biridir. Çünkü Fitnessı Yaşam Tarzı Haline Getirmek İçin Sonsuz Motivasyon Kaynağıdır. Bildiğiniz Gibi Fitness, Hem Mental Hem De Fiziksel Anlamda Sayısız Faydaya Sahiptir. Ben De Antrenman Yapmaya Başlamanız İçin En İyi 6 Sebebi Listeledim. Bu Makale İle, Sporun Tüm Seviyesindeki İnsanlar İçin —Egzersize Yeni Başlamış Olun Ya Da Yıllardır Antrenman Yapıyor Olun, Hatta Egzersiz Yapmaya Başlamayı Düşünüyor Bile Olsanız— Fitness’ın Çok Önemli Ve Faydalı Olduğunu Göreceksiniz.

1. Doğal Testosteron Seviyenizi Ateşler

Egzersiz Rutininizde Dayanıklılık Antrenmanlarına Da Yer Vermeniz Çok Önemlidir. Kaslarımız Gerilim Altında Kaldıklarında, Doğal Kas Üretici Hormonları Salgılarlar. Dayanıklılık Antrenmanlarının Birçok Yararından Biri De Doğal Testosteron Seviyesini Yükseltmesidir. Bilimsel Çalışmalar, Özellikle Birden Fazla Eklemin Dahil Olduğu Squat, Deadlift Ve Bench Press Gibi Birleşik Hareketler Başta Olmak Üzere, Genel Olarak Egzersizlerin Doğal Testosteron Seviyesinin Yükselmesine Yardımcı Olduğunu Göstermektedir. Bahsettiğimiz 3 Birleşik Egzersiz, Birden Fazla Eklem Ve Birden Fazla Kas Grubunu Çalıştırıp Daha Fazla Kas Lifi Uyarımını Sağlayarak, Doğal Testosteron Seviyesinin Yükseltirler. Ayrıca Kaslarınıza, Daha Az Tekrarla Daha Çok Direnç Uygulamanın, Kas Gelişimini Sağlayan Hormon Salgısına Daha Çok Etki Ettiği Belirtilmektedir. Yine De Ben Her Zaman Yüksek Tekrarlı Ve Düşük Tekrarlı Antrenman Sistemlerini Birleştirmenizi Tavsiye Ederim. Böylece Hem Kas Geliştiren Hormonları Yükseltireken, Kardiyovasküler Sisteminizin Dayanıklılığını Artırarak, Maksimum Sonuç Alırsınız.

2. Kardiyovasküler Faydaları

Eğer Antrenman Rutininize Kardiyovasküler Aktiviteyi Artıran Egzersizler Varsa, Doğru Yoldasınız Demektir. Kardiyovasküler Aktiviteyi Artırmak, Daha İyi Kan Dolaşımı Sağlar. Sağlığınızı Korumak İçin, Kalbinizin De Diğerleri Gibi Bir Kas Olduğunu Ve Düzenli Olarak Zorlanması Gerektiğini Unutmamalısınız. Çalışmalar Ayrıca Kardiyonun, Kan Şekerini Düzenleyerek Diyabet Riskini Azalttığını Göstermektedir.

Kardiyonun En Güzel Yanı Metabolizma Hızını Artırmasıdır. Tüm Kardiyo Egzersizleri, Diyetle Beraber, Metabolik Hızı Artırarak Daha Verimli Yağ Yakımı Sağlar. Ancak Kardiyo Tekniklerinin Arasından Bir Tanesi, Yağ Yakımını Maksimuma Çıkartarak Daha Çok Öne Çıkıyor: HIIT, Yani Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenmanları. HIIT, Yüksek Ve Düşük Yoğunluklu İntervalleri Arka Arkaya Uygulayarak Yapılan, Ortalama 10-20 Dakika Süren Bir Antrenman Tekniğidir. HIIT Yapmak, Antrenmandan Sonra Bile Vücutta Daha Fazla Kalori Yakılmasını Sağlayan Bir Sürece Girilmesine Neden Olur.

3. Daha Özgüvenli, Daha Mutlu

 Fitness'ın Faydaları Nelerdir?

Kilo alma

Kilo Verme 

Kilo Kontrol

Zayıflama

Vücut Geliştirme

Sağlıklı Ve Formda Kalma

Nasıl Kilo Vermek İstiyorum Sorusunun Cevabıdır.

Fitness Çalışmalarının Dengeli Bir Şekilde Hem Fiziksel Hem Mental Gelişme Sağladığına İnanıyorum. Kariyerimin Başlarında, Fitness’ın Güvenimi Artıracağını Biliyordum. Ancak, Rahat Bölgemden Çıkıp Vücudumun Limitlerini Zorladığımda Ve Fiziksel Gelişim Kaydettiğimde, Hem Çok İyi Görünüyor Hem De Çok Daha İyi Hissediyorum. Bu Durum Yıllar Boyunca Fizik Gelişimimizi Sürdürürken Motivasyonumuzu Yüksek Tutmamızı Sağlayan Harika Bir Duygudur.

Kardio Veya Dayanıklılık Antrenmanı Olsun, Egzersiz Yapmak Kendimizi İyi Hissetmemizi Sağlayan Hormonların Salgısını Artırır. Böylece Depresyona Karşı En Etkili Önlem Alınmış Olur Ve Daha Yüksek Motivasyon Sağlanarak Daha Başarılı Olursunuz. Kendini İyi Hisseden İnsanlar, Kendine Daha Çok Güvenir Ve Başarılı Olması Kolaylaşır.

4. Tüm Spor Branşlarında Daha Yüksek Performans Sağlar

İyi Bir Kardiyo Rutini İle Daha Güçlü Kardiyovasküler Bir Sistem Ve Sıkı Bir Dayanıklılık Antrenman Programı İle Artan Gücünüz, Tereddütsüz Bir Şekilde Daha İyi Bir Atlet Olmanızı Sağlar. İşte Bu, Futbolcular Veya Basketbolcular Olsun Birçok Profesyonel Atletin Dayanıklılık Antrenmanları Yapmalarının Ve Kardiyo Rutinleri Uygulamalarının Sebebidir. Böylece Daha Yüksek Performans Sergilerler. Hatta Kendinizi Eğlendirmek Ve Zihninizi Dinlendirmek İçin Spor Yapan Bir İnsan Olsanız Bile, İyi Bir Kardiyo Ve Dayanıklılık Antrenmanı Programı Sahada Dikkat Çekmenizi Sağlayacaktır.

5. Kötü Alışkanlıklarınızdan Kolayca Kurtulursunuz

Sigara, Alkol Veya Fast Food Yemek Gibi Kötü Alışkanlıklar, Söz Konusu Fitness Olunca Size En Çok Zarar Veren Şeylerdir. Bu Alışkanlıklar, Bırakılması Zor Bağımlılıklardır. İyi Haber İse, İyi Ya Da Kötü Tüm Alışkanlıkların Bırakılmasının Zor Olmasıdır, Fitness Dahil. Sağlıklı Ve Fit Bir Yaşam Tarzı Kötü Alışkanlarınızın Önüne Geçmekle Kalmaz, Sizin İçin Yararlı Harika Bir Alışkanlığa Sahip Olmanızı Ve Kısa Bir Süre İçinde Sağlıklı Bir Yaşamın Tüm Alışkanlıklarınızdan Daha Güçlü Bir Bağımlılık Olduğunu Görürsünüz. Sağlık Beslenerek Ve Egzersiz Yaparak Her Geçen Gün Daha İyi Bir Görünür Daha İyi Hissederiz. Beynimiz Daha Uzun Ve Sağlıklı Yaşamamızı Sağlayacak Bu Rutini Sürekli İstemeye Başlar. Egzersiz Yaptığınızda Salgılanan Endorfinlerin (İyi Hissettiren Hormonlar) Etkileri Tartışmasız Muhteşemdir. O Halde Fitness Yaşam Tarzını En Güçlü Alışkanlığınız Haline Getirerek, Tüm Kötü Alışkanlıklarınıza Son Verin Ve Daha İyi Bir Yaşam Sürün

6. Yaşam Süresi

Egzersiz Yapmak Şüphesiz Ki Yaşam Sürenizi Artırır. Çocukluk Yıllarından İtibaren Herhangi Bir Egzersiz Rutinine Başlamanız Bu Yüzden Tavsiye Edilir. Ancak Hiçbir Zaman Egzersiz Yapmaya Başlamak İçin Geç Değildir. Yapacağınız Antrenmanlar Kardiyovasküler Sisteminizi Daha Sağlıklı Kılar, Daha İyi Bir Ruh Haline Girmenize Yardımcı Olur, Olası Sakatlıkları Ve Sağlık Problemlerini Engeller, Daha İyi Bir Uyku Düzeni İle Daha İyi Kilo Kontrolü Sağlar Ve Kemik Yoğunluğunu Artırır. Tüm Bu Sebepler Daha Uzun Ve Daha Sağlıklı, Mutlu Bir Hayat Sürmenizin Anahtarlarıdır. Elbette Hepimiz İyi Bir Fiziğe Sahip Olmak İsteriz Ancak Fitness’ın Amacı, Hem Mental Hem Fiziksel Faydalarıyla Bundan Çok Daha Ötedir.

Sonuç:

Hepimiz Yoğun Bir Hayat Sürüyoruz Ve Zamanımız Kısıtlı. Ancak Egzersiz Ve Fitness’ın Yararlarını Düşününce, Düzenli Olarak Antrenman Yapmanın Daha Uzun Ve Daha Kaliteli Bir Hayata Sahip Olmanızı Sağlayacağı Aşikardır. 

İşte Bu Yüzden Egzersiz Yapmak Hepimiz İçin Öncelik Listemizin Başlarında Bulunmalıdır. Sağlıklı Bir Hayat Yaşamak, Hem Kendimize Hem De Ailemizdekilere Boynumuzun Borcudur. Herkese Israrla Haftada En Az 3-4 Gün Egzersiz Yaparak, Sağlıklı Beslenmeyi Ve Gerekli Takviyeleri Kullanmayı Tavsiye Ediyorum. En İyi Sonuçlar İçin Antrenman Programınızda Hem Dayanıklılık Hem De Kardiyo Çalışmalarının Bulunduğundan Emin Olun. 

DİĞER BLOGLAR