Antrenman Motivasyonunu Arttırmanın 6 Yolu

  • Anasayfa
  • Blog
  • Antrenman Motivasyonunu Arttırmanın 6 Yolu
Antrenman Motivasyonunu Arttırmanın 6 Yolu

Antrenman Motivasyonunu Arttırmanın 6 Yolu

Antrenman Motivasyonu Düşüşü Normal Bir Durumdur. Motivasyonun Düştüğü Durumda Önemli Olan Hemen Toparlanıp Motivasyonu Artırmak Ve Antrenman Programına Geri Dönmektir.

Haftalar Hatta Aylardır Antrenman Programına Uygun Hareket Ediyorsunuz, Antrenmanlarınız Verimli Geçiyor, Beslenme Düzeninize Harfi Harfine Uyuyorsunuz. İnsanlar Sizdeki Değişimi Fark Etmeye Başladılar Bile. Beden Numaranız Da Düştü Ve Kaslarınız Daha Da Belirginleşmeye Başladı. Yani Her Şey Yolunda.

Fakat İş, Güç Ve Günlük Koşturmaca Derken Gün Geldi Antrenman Programı Dışına Çıkmak Zorunda Kaldınız. Spor Salonunun Yolunu Tutmak Değil De Arkadaşlarla Bir Akşam Yemeği Daha Çekici Geldi. Ya Da Televizyonun Karşısında Dizi Seyrederken Buldunuz Kendinizi. Tabii Bu Arada Beslenme Düzeniniz De Raydan Çıktı.

Endişelenmenizi Gerektirecek Bir Durum Yok. Yaşadığınız Motivasyon Kaybı Herkesin Başına Gelebilir. Buna Profesyonel Atletler De Dahil.

Antrenman Motivasyonu Düşmesinin Farklı Nedenleri Olabilir. İyi Haber Şu Ki Bunun Üstesinden Gelebilirsiniz. Şimdi Gelin İsterseniz Antrenman Motivasyonunuzu Yeniden Ateşleyecek Taktiklere Bir Göz Atalım.

Hedeflerinizi Yeniden Değerlendirin

Antrenman Konusunda Motivasyon Artışı İçin Kazançlarınıza Odaklanmalısınız. Sizi Antrenman Yapmaya İten O İlk Nedeni Bulmaya Çalışın Ve O Bakış Açısıyla Güne Başlayın. Örneğin Cep Telefonunuza Bununla İlgili Bir Alarm Kurabilir Ya Da Aynanızın Önüne Bir Not İliştirebilirsiniz.

Kendinizle Sıkı Bir Bağ Kurun.

Kişisel Yaşamınızı Ve Spor Yaşamınızı Ayırın. Çünkü Özel Yaşamınız Konusunda Yerinde Gitmeyen Şeyler Varsa Bu Durum Antrenman Motivasyonunuzu Düşürecektir. İşiniz Sizi Strese Sokuyorsa Gideceğiniz En İyi Mekân Spor Salonudur. Üzüntülerinizi Spor Salonunun Girişinde Bırakın. Kaldırmanız Gereken Duygusal Ağırlıklar Değil, Spor Salonunundaki Ağırlıklar Olduğunu Unutmayın.

Örnek Aldığınız Kişilere Dikkat Edin

Kaliforniya-Davis Üniversitesinde Yapılan  Bir Araştırmada Öğrencilerin, Zamanlarının Büyük Çoğunluğunu Daha Önce Hiç Tanımadıkları Bir Grup İnsanla Geçirmeleri İstendi. Bu Öğrencilerin Belli Bir Süre Sonra Gruptaki Beslenme Ve Antrenman Düzenine Yeterince Önem Vermeyen Kişilerin Davranışlarını Benimsedikleri Görüldü. 2007 Yılında Yapılan Başka Bir Araştırma İse Yakın Arkadaşınızın Obez Olmasının Sizin De Obez Olma İhtimalinizi %57 Oranında Arttırdığını Bulmuştur. Bu Araştırma Sonuçları Bulunduğunuz Sosyal Çevrenin Antrenman Motivasyonu Konusunda Önemli Bir Etken Olduğunu Gösteriyor.

Antrenman Motivasyonunu Geri Kazanmak İçin Sağlıklı Beslenen Ve Antrenman Programlarına Önem Veren Kişilerle Arkadaşlıklar Kurun.

Sağlam Bir Hedef Belirleyin

Antrenman Motivasyonu Konusunda Sizi Ateşlemek İçin Belki De İhtiyacınız Olan Şey Gelecekle İlgili Planlamalar Yapmaktır. Bu Düğününüz Öncesi Daha Fit Olmak Ya Da Yaz Tatili Öncesi Fazla Yağlarınızdan Kurtulmak Olabilir. Bir Antrenman Günlüğü Tutun Ve Gelecekle İlgili Hedeflerinizi Düşünerek Antrenman Motivasyonunuzu Geri Kazanmaya Çalışın.

Motivasyonu Canlı Tutmak İçin Rutininizi Değiştirin

Antrenman Motivasyonunuz Konusunda Bir Diğer Faydalı Önerimiz De Antrenman Programında Değişikliklere Gidip Yeni Şeyler Denemektir. Örneğin Yeni Bir Egzersiz Öğrenebilir, Yeni Bir Antrenör İle Çalışmaya Başlayabilir, Yeni Bir Spor Salonuna Kaydolabilir Ya Da Daha Önce Hiç Denemediğiniz Antrenman Tekniklerini Öğrenebilirsiniz. Yeni Şeyler Denemek Antrenman Motivasyonunuzu Geri Getirmek İçin İyi Bir Seçenektir.

Küçük Başarılarınızı Kutlayın

Küçük Şeyler Başarsanız Bile Kendinizi Şımartın. Bu Antrenman Motivasyonunuz Açısından Sizi Destekleyecektir. Kendinizi İyi Hissetmekten Daha Doğal Bir Şey Olamaz. Mesela Haftalar Sonra Üst Üste Birkaç Gün Spor Salonuna Mı Gittiniz? Ya Da Asansör Yerine Merdivenleri Mi Kullandınız? Belki De Gün Boyu Yediklerinize Dikkat Etmişsinizdir. İşte Böyle Küçük Başarılar Antrenman Motivasyonunuzu Ateşleyecektir.

Unutmayın, Düştükçe Yeniden Yerden Kalkmalısınız. Hayatın Kendi Doğal Döngüsü Böyle İlerliyor Çünkü.

DİĞER BLOGLAR